LT | EN
LEONIDAS DONSKIS

L. Donskis: „Europa – tai persipinantys pasakojimai“

Balandžio 28, 2014

Praėjusį penktadienį aktyvų europarlamentaro darbą baigęs Leonidas Donskis LR Seimo Kovo 11-osios salėje dalyvavo Švietimo ir mokslo ministerijos organizuotoje tarptautinėje konferencijoje „Negausių tautų likimai ir švietimas globaliame pasaulyje“. Šiame renginyje, skirtame mokslininkės, Lietuvos švietimo reformos pradininkės habil. dr. Meilės Lukšienės 100-osioms gimimo metinėms, Lietuvos ir užsienio pranešėjai aptarė klausimus, kaip negausiai tautai išlikti sparčiai besikeičiančiame pasaulyje, kokį vaidmenį visuomenės, tautos, valstybės raidoje galėtų ar turėtų vaidinti švietimas ir kultūra, ką daro ar galėtų daryti negausios tautos, siekdamos išsaugoti ir puoselėti savąjį identitetą.

Leonidas Donskis konferencijos dalyviams skaitė pranešimą, kurį pavadino „Didžioji ir mažoji Europos“. Tarsi paneigdamas tautų ir kultūrų skirstymą į dideles ir mažas, galingas ir neįtakingas, Leonidas Donskis pažėrė aibę istorinių siužetų, kurie įrodo, kad Europa negali egzistuoti be nuolatinės sąveikos, tarpusavio ryšių arba, anot jo, persipinančių europinių pasakojimų, kurie ir sudaro Europos kultūros esmę. Pranešėjas pabrėžė, kad net ir didžiausių konfliktų, karų, smurto protrūkių atvejais šis vidinis kultūrinis Europos savitarpio ryšys niekuomet nebuvo nutrūkęs. „Ginklams žvangant, mūzos tyli“ – L. Donskio nuomone, šis romėnų posakis Europai netinka.

Pasak L. Donskio, mažų tautų likimo klausimą iškėlė tik XIX a. imperijos. Anksčiau egzistavę geopolitiniai dariniai, tarp jų ir LDK, daugiau atliko imperijų tautų administravimo funkciją, tačiau nesiekė asimiliuoti; juose puikiai koegzistavo įvairios tautos, kultūros ir religijos. Tačiau nuo XIX amžiaus labai svarbus tapo kultūrų lygybės klausimas. Filosofas J. G. Herderis dar 1784 m. iškėlė, anot L. Donskio, esminę idėją, kad nėra mažų ar didelių tautų, visos jo yra lygiavertės, o Europa be šios lygybės neįmanoma.

Atsiliepdamas į dabartines grėsmes, kurias pažeisdama Ukrainos suverenumą visai Europa kelia Rusija, L. Donskis sakė visgi yra įsitikinęs, kad brutalaus kumščio politika nepasiteisins, tačiau jis atkreipė dėmesį į minkštas, o kaip pasakytų sociologijos genijus Zygmuntas Baumanas, takias grėsmes. Tarp tokių L. Donskis įvardijo pasaulį, prarandantį vidines sąsajas, adekvačių institucijų tarptautinėje arenoje trūkumą, moralės krizę. Didelį pavojų jis įžvelgė ir bandyme universitetus paversti verslo įstaigomis, didelę politinės galios įtaką jiems, ko anksčiau kaip tik buvo bandoma išvengti.

„Kol kas mes neatsakome į tokius likiminius klausimus ir iššūkius, kas yra lietuviškas ir drauge europinis jautrumas, kas yra mokykla, kokie bus universitetai, kaip turime sugyventi su savo kaimynais. Turime nesustoti kūrę savo pasakojimą. Būtent šie autentiški balsai – nesvarbu, ar girdimi iš gausių, ar negausių tautų – yra Europos ateitis“, - kalbėjo Leonidas Donskis. LEONIDO DONSKIO KADENCIJA EUROPOS PARLAMENTE
(2009-2014)