NAUJIENŲ CENTRAS NUOSTATOS APIE L. DONSKĮ APIE KOMANDĄ VEIKLA EP
Struktura
Naujienos  atgal
1
Siųsti draugui Dalintis Tweeter Dalintis Facebook
Liepos 12, 2010

Pastaruoju metu vis garsiau europinėje erdvėje nuskamba klausimas - kas gi iš tiesų yra tikrasis pamatas, vienijantis ES šeimos nares?

Vienų nuomone – tai racionalūs ekonominiai veiksniai: bendra valiuta, vieningos Europos rinkos konkurencinis pranašumas, laisvas prekių ir darbo jėgos judėjimas, kitiems – politiniai pranašumai: bendras Europos balsas globalioje politinių veikėjų arenoje, saugumas ir stiprus užnugaris visoms, net ir pačioms mažiausioms ir labiausiai pažeidžiamoms ES narėms. Dar kitiems – tai bendras ideologinis vardiklis, pagarba žmogaus orumui, jo teisėms, vienijanti kultūrinė praeitis ir aplinka, pilietiškumo ir humanizmo tradicija.

Reaguodamas į šiuos viešojoje erdvėje vis dažniau svarstomus klausimus, Europos Parlamento narys Leonidas Donskis surengė antrąją diskusiją virtualioje erdvėje, kurioje kvietė išsakyti nuomones klausimu, kas iš tiesų yra vieningos Europos pagrindas.

„Europos tapatybei ir vidinei vienybei suvokti reikia studijų. (...) Neretai patys suklumpame lygioje vietoje, pradėję neigti Europą suvienijusias idėjas ir kultūrą, ją suvedame vien į XIX ir XX amžiaus politines dramas, kurios geriausiu atveju paaiškina nebent ledkalnio viršūnę. Europa – tai didžiulėje įtampoje tarp žinojimo ir tikėjimo, o sykiu ir tarp galios ir tikėjimo istoriškai išsiskleidusi save pagrindžiančio ir koreguojančio politinio bei moralinio individo laisvė“, - rašo Leonidas Donskis šiai temai skirtame savo blogo įraše.

Europarlamentaras kvietė ne tik diskusijai pareiškiant savo nuomonę „Facebook“ tinklo įrašo komentaruose, bet ir balsuoti pasirenkant priimtiniausią atsakymo variantą šioje interneto svetainėje. Daugiau nei pusė dalyvavusių apklausoje mano, kad būtent kultūrinę - ideologinę tradiciją reikėtų vadinti tvirčiausiu Europos vienybės pagrindu. Beveik ketvirtadalis savo nuomonę pareiškusiųjų mano, kad Europos vienybę labiausiai palaiko ekonominiai interesai, kiek mažiau manančių, kad tai - politinės priežastys. Kad Europą vieningą išlaiko pragmatiniai interesai, mano ir ne vienas diskusijos dalyvis.

„Manau, kad nėra kultūrinių, moralinių, mokslinių ar kt. vertybių, kurios būtų būdingos tik Europai ar vienytų ją“, - rašo viena diskusijos dalyvė, kurios  nuomone, „dabar kultūra, tikėjimai nevaržomi žemyno ribomis. (...) Jei kas ir vienija Europos valstybes, panašių saitų galima rasti ir su kitų žemynų valstybėmis“. „Mąstydama, koks visgi galėtų būti vieningas Europos Sąjungos pagrindas, randu tik pragmatizmą – „kartu yra lengviau“. Pragmatizmą pabrėžia ir kitas diskutantas: „Europą vienija pirmiausia interesai, nors daug plepama apie vertybes. Tai rodo „Nord stream“ projektas ir t.t.“.

Kai kurie diskusijos dalyviai kaip pagrindinį Europos vienybės pagrindą išskiria saugumo siekį. „Mus dar vienija taikos siekis, nors jis dabar tik teorinis. Šiuolaikinė ES gimė kaip taikios Europos vizija, po siaubingų pasaulinių karų jautėsi taikios sąrangos lūkesčiai. Ačiū Dievui, Europos tautos kariauja vis mažiau, bet apsvaigę nuo daugiau, ar mažiau sėkmingo vartojimo, prarandame budrumą ir apatiškai žvelgiame į didžiųjų žaidimus ... Taigi vieningos Europos pagrindas negali būti vien tik materialus ir pamatuojamas ekonominiais rodikliais, arba politiškai korektiškai valdomos teritorijos vienetas“, - rašo vienas diskusijos dalyvis.

Leonidas Donskis dėkoja visiems, išsakiusiems savo nuomonę virtualioje diskusijoje bei apklausoje. Taip pat primena, kad portale Delfi.lt iki rugpjūčio 31 dienos vyksta konkursas „Europietiškumas mano akimis“, kuriame L. Donskis kviečia įvairiomis raiškos formomis pasvarstyti, kas jums yra europietiškosios vienybės pagrindas, kas geriausiai simbolizuoja europietiškumą. Konkurso laimėtojas bus apdovanotas kelione autobusu į Strasbūrą, Prancūziją, kuriame aplankysite Europos Parlamentą. Be to, pabuvosite Prahoje, Vokietijos Švarcvaldo bei Prancūzijos Elzaso regionuose, Amsterdame, Liubeke bei Kylyje, iš kurio keltu parplauksite į Lietuvą.
 
Kitoms aktualioms diskusijoms europarlamentaras vėl pakvies rugsėjį. O kol kas, įsibėgėjant atostogų sezonui, – vasariškas klausimas svetainės apklausų skirtyje. Linkėdami gražios vasaros, kviečiame pareikšti savo nuomonę.  Birželis 2018  
P A T K P Š S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 
RSS
LT
EN
DARBOTVARKĖ
Paieška
Ką Jūs manote?
Kokia L. Donskio veikla Europos Parlamente buvo efektyviausia?
Veikla žmogaus teisių srityje
Darbas su Rytų Partnerystės ir postsovietinėmis šalimis
ES pirmininkavimo ES Tarybai sustiprinimas
Apklausų archyvas

Ar žinai...
Kad Europos Parlamento teisės aktų duomenų baze galima naudotis internetu? (Tęsti...)

EP žodynas
Įprasta teisėkūros procedūra (Tęsti...)

HTML hit counter - Quick-counter.net


 
 
     
Sprendimas: Intesp@