NAUJIENŲ CENTRAS NUOSTATOS APIE L. DONSKĮ APIE KOMANDĄ VEIKLA EP
Struktura
Naujienos  atgal
1
Siųsti draugui Dalintis Tweeter Dalintis Facebook
Lapkričio 14, 2011

Lapkričio 9 dieną, trečiadienį, europarlamentaras Leonidas Donskis drauge su Lietuvos ir Lenkijos atstovybėmis ES surengė Nobelio premijos laureato, poeto, eseisto Czesławo Miłoszo 100-ųjų gimimo metinių minėjimą Europos Parlamente Briuselyje.

Renginio metu, kurį pasveikino ir Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzek, Lietuvos ir Lenkijos intelektualai aptarė Cz. Miłoszo kūrybinį palikimą diskusijoje „Gimtoji Europa arba Czesławo Miłoszo Europos paieškos“, taip pat buvo demonstruojamas Vytauto Damaševičiaus ir Juozo Matonio dokumentinis filmas „Česlovo Milošo Vilnius“ bei eksponuojama Vytauto Didžiojo universiteto parengta paroda lietuvių, lenkų, anglų kalbomis „Sugrįžimas/Powrot/Return“, pasakojanti apie pripažinto kūrėjo sugrįžimą į Lietuvą po 52 metų.

Renginį ir poeto atminimą pagerbęs EP pirmininkas Jerzy Buzek Czesławą Miłoszą pavadino abiejų tautų žmogumi. „Czesławo Miłoszo sugebėjimas būti jautriam abiems – tiek lenkų, tiek lietuvių kultūroms – paverčia jį didžiuoju europiečiu“, - sakė J. Buzek.

„Sunku rasti žmogų, kuriam geriau tiktų tikro pasaulio piliečio, tikro europiečio apibūdinimas“, - apie Cz. Miłoszą apibūdino kalbėjo Lietuvos nuolatinis atstovas Europos Sąjungoje, ambasadorius Raimundas Karoblis. Sveikinimo žodį tarė ir Lenkijos nuolatinis atstovas ES, ambasadorius Jan Tombinski.

Pradėdamas diskusiją, kurioje taip pat dalyvavo Krokuvos universiteto dėstytojas Andrzejus Romanowskis, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Egidijus Aleksandravičius bei Europos Parlamento narys iš Lenkijos Boguslavas Sonikas, renginio šeimininkas Leonidas Donskis kalbėjo, kad Czesławas Miłoszas savo kūryba ir gyvenimu atsako į daugelį šiandieninės Europos dilemų. „Cz. Miłoszas netikėjo gerų ir blogų šalių egzistavimu. Jam Europa – tai visų pirma drauge sukurtas jautrumas“, - sakė L. Donskis.  „Cz. Miłoszas iki galo nepriklauso nei Lietuvai, nei Lenkijai. Jis – lenkiškai kalbantis lietuvis, save priskiriantis Dviejų Tautų respublikai, istorinės LDK patriotas ir, kaip jis pats save vadino, paskutinis LDK pilietis. Jis – savotiškas europietiškos savivokos modelis“.

Diskusijos svečiai iš Lenkijos akcentavo ne Cz. Miłoszo sugebėjimą nesusiaurinti savo kilmės bei kūrybos iki Lietuvos ar Lenkijos, bet ir jo atvirumą įvairioms kultūroms, sugebėjimą dirbti bei gyventi įvairiuose pasaulio kampeliuose – Prancūzijoje, JAV. Tuo tarpu VDU profesorius istorikas Egidijus Aleksandravičius Cz. Miłoszo fenomeną pavadino dideliu egzaminu tiek Lietuvai, tiek Lenkijai, keliančiu nepatogius klausimus apie tai, kaip mes atpažįstame, kas iš tiesų yra lietuviška ar lenkiška. Taip pat profesorius priminė, kad pat Cz. Miłoszas buvo labai kritiškas bet kokiam – lietuviškas ar lenkiškam – etnocentrizmui.

***

Cz. Miłoszas – poetas, prozaikas, eseistas, vertėjas, 1980 metų Nobelio premijos bei daugybės kitų prestižinių literatūros apdovanojimų laureatas. Jo kūryba išversta į daugiau nei keturiasdešimt pasaulio kalbų. Rašytojui buvo suteikti JAV, Lenkijos ir Lietuvos universitetų garbės daktaro, Lietuvos ir Krokuvos miesto garbės piliečio vardai.

Cz. Miłoszas gimė 1911 metų birželio 30 dieną Šeteniuose, Lietuvoje. Vaikystę ir jaunystę praleidęs Vilniuje, vokiečių okupaciją rašytojas išgyveno Varšuvoje. Po karo jis dirbo Lenkijos diplomatinėje tarnyboje JAV ir Prancūzijoje, 1951 metais Paryžiuje pasiprašė politinio prieglobsčio. 1960 metais išvykęs į Kaliforniją, poetas dvidešimt metų dėstė Berklio universitete kaip slavų kalbų bei literatūros profesorius. Nuo 1989 metų gyveno Berklyje ir Krokuvoje. Cz. Miłoszas mirė 2004 metų rugpjūčio 14 dieną Krokuvoje, Lenkijoje, kur ir palaidotas.

Šioji gimimo sukaktis yra įtraukta į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) minimų datų sąrašą. Lietuvos ir Lenkijos parlamentai 2011-uosius yra paskelbę Cz. Miłoszo metais.

   Birželis 2018  
P A T K P Š S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 
RSS
LT
EN
DARBOTVARKĖ
Paieška
Ką Jūs manote?
Kokia L. Donskio veikla Europos Parlamente buvo efektyviausia?
Veikla žmogaus teisių srityje
Darbas su Rytų Partnerystės ir postsovietinėmis šalimis
ES pirmininkavimo ES Tarybai sustiprinimas
Apklausų archyvas

Ar žinai...
Kad Europos Parlamento bendras metinis biudžetas (t.y., asignavimai jam) yra 1,57 mlrd. eurų? (Tęsti...)

EP žodynas
Rašytiniai pareiškimai (Tęsti...)

HTML hit counter - Quick-counter.net


 
 
     
Sprendimas: Intesp@