NAUJIENŲ CENTRAS NUOSTATOS APIE L. DONSKĮ APIE KOMANDĄ VEIKLA EP
Struktura
Naujienos  atgal
1
Siųsti draugui Dalintis Tweeter Dalintis Facebook
Vasario 28, 2012

Leonidas Donskis savo dešimties dienų viešnagę Lietuvoje užbaigė itin intensyviomis, tačiau sykiu ir labai turiningomis bei nepamirštamų susitikimų kupinomis dienomis Vilniaus knygų mugėje, kurioje viešėjo praėjusį penktadienį bei šeštadienį. Šiemet Leonidas Donskis tradicinėje knygų mylėtojų šventėje pristatė dvi naujas knygas – „Lietuviškąjį liberalizmą II“ bei „Mažąją Europą“, dalyvavo kitų knygų pristatymuose, diskusijose, televizijos laidose, bendravo su mugės lankytojais bei išdalino šimtus autografų.

Lietuviškas liberalizmas – lyg neužbaigta dėlionė

L. Donskio redaguota straipsnių rinktinė „Lietuviškasis liberalizmas II“ Vilniaus knygų mugėje oficialiai pristatyta penktadienį. Knygos sutiktuves savo dalyvavimu pagerbė Prezidentas Valdas Adamkus – legendinio „Lietuviškojo liberalizmo“, išleisto Čikagoje 1959 m. Vytauto Kavolio iniciatyva, „techniškasis redaktorius“. Prisiminęs pirmuosius Lietuvos išeivijos žingsnius liberalizmo kryptimi, V. Adamkus sveikino nepriklausomybės laikotarpiu atgijusio liberalizmo analizės tęsinį, naująją knygą pavadindamas milžinišku įnašu šiandieninei Lietuvai.

Knygos pristatyme taip pat dalyvavo rinktinės tekstų autoriai: Eugenijus Gentvilas, Darius Kuolys, Mykolas Drunga, Egidijus Aleksandravičius, Ramūnas Vilpišauskas bei jos sudarytojas Leonidas Donskis. Daugelis autorių prisipažino, kad daugelis buvo skeptiškai nusiteikę L. Donskio iniciatyvai išleisti „Lietuviškojo liberalizmo“ tęsinį, tačiau rengiant tekstus jų nuomonė keitėsi. „Kam rašyti apie liberalizmą, kaip aplink beveik viskas liberalu?“, - klausė prof. Egidijus Aleksandravičius, čia pat atsakydamas, kad „šiandien per masinį liberalumą sunku apčiuopti jo esmę“. Darius Kuolys liberalizmą pavadino sugebėjimu „nešti laisvą gyvenimą ant savo pečių“  bei akcentavo sugebėjimo kritiškai pažvelgti į save svarbą.

Anot L. Donskio, būtent kritinis žvilgsnis į save, atvirumas ir ne visada maloni, o dreskianti tiesa ir yra naujosios knygos didžiausia stiprybė. Geriausiu tokio atvirumo pavyzdžiu jis pavadino politinio liberalo Eugenijaus Gentvilo tekstą, kuriame autorius, pateikdamas liberalių jėgų raidą Lietuvoje po nepriklausomybės laikotarpio, nagrinėja jų pasirinkimus tarp pragmatizmo ir idealizmo, kurių ne visada būta teisingų. Pats E. Gentvilas lietuvišką liberalizmą palygino su naujosios knygos viršeliu, primenančia neužbaigtą dėlionę su dar daug tuščių vietų, kurias reikės užpildyti. Tuo tarpu Mykolas Drunga, kurio tėvas Karolis Drunga buvo vienas iš pirmojo „Lietuviškojo liberalizmo“ autorių, „Lietuviškojo liberalizmo II“ skaitytojams linkėjo įdomios intelektualinės kelionės, į kurią kviečia naujoji knyga.

Nenaudinga knyga naudos epochoje

Šeštadienio popietę sausakimšoje „Litexpo“ parodų centro salėje buvo pristatyta ir antroji Leonido Donskio knyga, kaip ir „Lietuviškais liberalizmas II“ išleista leidykloje „Versus aureus“. Naujas L. Donskio esė rinkinys „Mažoji Europa: esteto žemėlapis“ – tai itin skoningai išleista knyga-albumas, kuriuo jo autorius žodžiu ir vaizdu keliauja po mažus, tačiau genialius menininkus suformavusius ir itin turtingą istoriją turinčius Belgijos, Nyderlandų, Ispanijos, Italijos, Skandinavijos miestus. L. Donskio esė puošia šių menininkų, dar vaikystėje padariusių didžiulę įtaką knygos autoriui, šedevrų reprodukcijos.

Leonidas Donskis „Mažąją Europą“ pavadino meilės knyga – būnant vos dvylikos gimusios ir iki šiol tebesitęsiančios meilės „senajai renesansinei Nyderlandų ir barokinei flamandų bei olandų tapybai. Sykiu iš meilės mažiesiems istoriniams Europos miestams, kurie man visada atrodė tikras istorijos stebuklas“.

Naujosios knygos „Mažoji Europa: esteto žemėlapis“ pristatyme dalyvavo LR Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, jos leidėjas, „Versus aureus“ direktorius Arturas Mickevičius, knygos autorius Leonidas Donskis, o renginį moderavo VDU istorijos profesorius Egidijus Aleksandravičius, nepabijojęs iškelti provokuojančios hipotezės, jog ši knyga šiandien, kai gyvename visuotinio vartojimo ir naudos epochoje, yra visiškai nereikalinga. „Kaip galima kalbėti apie nenaudingų dalykų neribotą naudą?“, - klausė E. Aleksandravičius.

Leonido Donskio pateikti pavyzdžiai apie šimtamečių senumo įvykių dalyvių kilniadvasiškumą ir moralę, prisiminimai apie kurios būtų nugrimzdę į užmarštį, jei ne tai įamžinę tapybos darbai, nepaliko abejojančių, kad gyvenimo kokybė matuojama ne materialiomis vertybėmis – atminties egzaminą išlaiko amžinosios vertybės, prieš kurias nublanksta tiek galios, tiek naudos siekimas.

Kultūros ministras Arūnas Gelūnas, grafikas ir filosofijos daktaras, kurį E. Aleksandravičius pavadino geriausiu naujosios knygos skaitytoju, pajuokavęs, kad Leonidas Donskis pagaliau parašė knygą su paveikslėliais, negailėjo gerų žodžių autoriaus minčių lengvumui ir atsipalaidavimui, kuriant mokslo populiarinimo literatūrą geriausiąja prasme. Jis išreiškė viltį, kad tokios knygos, neatgrasančios sudėtingu, sunkiasvoriu akademiniu tekstu, bus vertingas įrankis sudominat „nenaudingais dalykais“ platesnį skaitytojų ratą, ypač jaunus žmones. Jau spėjęs knygą perskaityti ministras neabejojo, kad „Mažosios Europos“ puslapiais pakeliavusiems skaitytojams kils noras įsimesti šią knygą į kuprinę ir leistis pažinti mažųjų Flandrijos, Nyderlandų, Italijos, Ispanijos ir kitų Europos miestų.

Renginių ir susitikimų gausa

Nors pagrindiniai Leonido Donskio dalyvavimo Vilniaus knygų mugėje akcentai neabejotinai buvo jo dviejų naujųjų knygų pristatymai, Europos Parlamento narys penktadienį ir šeštadienį dalyvavo dar ne viename mugės renginyje, o kiekvieną laisvą akimirką bendravo su mugės lankytojais bei dalino autografus.

Leonidas Donskis penktadienį dalyvavo tiesioginėje Lietuvos televizijos ir radijo laidoje „Akiračiai“, kurioje su žurnalistu Tomu Dapkumi, Dariumi Kuoliu bei Ramūnu Vilpišausku diskutavo apie lietuviškąjį liberalizmą (laidos įrašą galite žiūrėti čia), vėliau moderavo žurnalo IQ forumą „Europos likimas: trys scenarijai – pesimistinis, realistinis ir optimistinis“, kuriame diskutavo Gitanas Nausėda, Mykolas Drunga bei Ramūnas Vilpišauskas. Plačiau apie forumą galite skaityti čia.

Vilniaus knygų mugėje Leonidas Donskis nepamiršo ir savo kaip Europos Parlamento nario pareigų: bendravo su mugės lankytojais Europos Parlamento informacijos biuro bei Europos Komisijos atstovybės stende bei dalyvavo Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje išleisto „Savanorystės gido“ pristatymui skirtoje Euroblogo diskusijoje „Savanorystė, vyresnių žmonių aktyvumas, kartų solidarumas“. Šios diskusijos santrauką galite skaityti portalo ep.alfa.lt publikacijoje.

L. Donskis taip pat dalyvavo akademinėje leidykloje „Rodopi“ jo redaguojamos serijos  „On the Boundary of Two Worlds“ rėmuose išleistos Mindaugo Kvietkausko sudarytos rinktinės „Transitions of Lithuanian Postmodernism“ pristatyme.  Gegužė 2018  
P A T K P Š S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
RSS
LT
EN
DARBOTVARKĖ
Paieška
Ką Jūs manote?
Kokia L. Donskio veikla Europos Parlamente buvo efektyviausia?
Veikla žmogaus teisių srityje
Darbas su Rytų Partnerystės ir postsovietinėmis šalimis
ES pirmininkavimo ES Tarybai sustiprinimas
Apklausų archyvas

Ar žinai...
Kurios valstybės yra kandidatės į Europos Sąjungą? (Tęsti...)

EP žodynas
Delegacijos (Tęsti...)

HTML hit counter - Quick-counter.net


 
 
     
Sprendimas: Intesp@