NAUJIENŲ CENTRAS NUOSTATOS APIE L. DONSKĮ APIE KOMANDĄ VEIKLA EP
Struktura
Naujienos  atgal
1
Siųsti draugui Dalintis Tweeter Dalintis Facebook
Spalio 05, 2011

Antradienį, spalio 4-ąją, Leonido Donskio kvietimu Europos Parlamente viešėjo ir seminarą „The Impending Crisis in the Eastern Partnership“ („Gresianti Rytų Partnerystės krizė“) surengė ženkliai prie spartesnės Rytų Europos valstybių integracijos į euroatlantines struktūras prisidėjęs JAV politikos strategas Briusas Džeksonas (Bruce Jackson).

Tai jau trečiasis NATO plėtros architektu neretai vadinamo B. Džeksono seminaras Europos Parlamente, surengtas Leonido Donskio iniciatyva. Kaip jau tapo įprasta, JAV ir ES bei postsovietinės praeities valstybių tolimesniais santykiais itin besidominčio politikos stratego seminaras sudomino gausų būrį klausytojų, tarp kurių buvo ir europarlamentarai prof. Vytautas Landsbergis, György Schöpflin (Vengrija), Traian Ungureanu (Rumunija).

Savo pranešimą B. Džeksonas pradėjo kardinaliai per pastaruosius metus pasikeitusios situacijos globalioje politikoje įvertinimu. Tarp esminių pokyčių analitikas minėjo sumenkusį tiek politinį, tiek ekonominį JAV vaidmenį, kurį B. Džeksonas net įvardijo kaip izoliaciją, silpną Europą, naujų stiprių valstybių iškilimą, pokyčius arabų šalyse ir kita.

Turėdamas tvirtą įsitikinimą, kad ES turi siekti tolimesnio suartėjimo su Rytų kaimynėmis, visų pirma - Rytų Partnerystės programoje dalyvaujančiomis valstybėmis (Ukraina, Moldova, Baltarusija, Gruzija, Armėnija ir Azerbaidžanu), B. Džeksonas teigė, kad ES keliami Rytų politikos tikslai yra teisingi. Tačiau, pabrėžė pašnekovas, šiuo metu Vakarų pasaulis neturi tinkamų politinių įrankių, institucinio mechanizmo, kuris padėtų efektyviau siekti šių tikslų. Tuo tarpu globalioje politinėje erdvėje vakuumas egzistuoti negali: tuščią erdvę netruks užimti kiti, visų pirma Rusija, kuri, nors ir nebeturėdama imperialistinių ambicijų, nepraleis progos išnaudoti šių valstybių turimus resursus.

Išskirtinį dėmesį ES Rytų politikoje B. Džeksonas skiria Ukrainai, o artėjančiam ES ir Ukrainos viršūnių susitikimui gruodį teikia daug didesnę reikšmę nei ką tik įvykusiam Rytų Partnerystės susitikimui Varšuvoje. Pasak B. Džeksono, itin svarbu kuo greičiau užbaigti derybas su Ukraina dėl asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties, net ir suteikiant Ukrainai tam tikrą privilegijuotosios valstybės statusą bei darant nuolaidų. Ukrainą pranešėjas palygino su raktu, kuris atvertų duris daug gilesniam ir efektyvesniam bendradarbiavimui tarp ES ir Rytų Europos šalių.

Briusas Džeksonas įkūrė ir vadovauja JAV pereinamųjų demokratijų projektui, kurio pagrindinis tikslas – pagreitinti reformas postsovietinėse demokratijose ir šių šalių integraciją į euroatlantines institucijas. Nuo 1995 iki 2003 metų B. Džeksonas vadovavo JAV NATO komitetui – organizacijai, skatinančiai NATO plėtrą bei ryšius tarp JAV ir Europos. B. Džeksono įdirbis demokratinių procesų labui bei Europos integracijai valstybiniu mastu įvertintas tokiose šalyse kaip Lenkija, Čekija, Vengrija, Slovakija, Rumunija, Latvija, Estija ir, žinoma, Lietuva.

B. Džeksonas buvo vienas pagrindinių neformalios „Vilniaus dešimtuko“ grupės kūrimo iniciatorių. JAV politologas už aktyvią veiklą prisidedant prie Lietuvos tapimo NATO nare 2002 m. buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro didžiojo kryžiumi. Iki šiol B. Džeksonas yra išlaikęs tamprius ryšius su Lietuva, dažnai čia lankosi, dalyvauja neformaliuose užsienio politikos formuotojų ir ekspertų susitikimuose.  Gegužė 2018  
P A T K P Š S
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
 
RSS
LT
EN
DARBOTVARKĖ
Paieška
Ką Jūs manote?
Kokia L. Donskio veikla Europos Parlamente buvo efektyviausia?
Veikla žmogaus teisių srityje
Darbas su Rytų Partnerystės ir postsovietinėmis šalimis
ES pirmininkavimo ES Tarybai sustiprinimas
Apklausų archyvas

Ar žinai...
Kad Europos Sąjunga turi savo vėliavą? (Tęsti...)

EP žodynas
Rezoliucijos/pranešimai (Tęsti...)

HTML hit counter - Quick-counter.net


 
 
     
Sprendimas: Intesp@