"Kas vienintelis tapo iš tiesų tarptautinio rango politiku per visą nepriklausomybės laikotarpį? Kieno taip ir nepajėgė apdoroti ar nutildyti sistema? Kas pergyveno vienadienes figūras, skelbusias save naujaisiais politikais? Tai retoriniai klausimai. Kartą kažkas prancūzų rašytoją ir kritiką André Gide’ą paklausė, kas yra geriausias Prancūzijos poetas. Kiek pamąstęs A.Gide’as atsakė: „Deja, Victoras Hugo“. Tai prisiminęs T.Venclova yra iškėlęs analogišką klausimą: kas yra geriausias Lietuvos poetas? Jo atsakymas buvo: „Deja, Maironis“. Bet po to iškart pridūrė – „Laimei, Maironis“. Jei prieš dešimtmetį mane kas nors būtų paklausęs, kas yra geriausias Lietuvos politikas, būčiau atsakęs: „Deja, Landsbergis“. Šiandien į šį klausimą atsakyčiau: „Laimei, Landsbergis“. Leonidas Donskis: V.Landsbergis - tarp demonų ir ironijos (2007).(Tęsti...)
Stambulo leidykla AYRINTI YAYINLARI PUBLISHING HOUSE išleido antrąjį Leonido Donskio ir Zygmunto Baumano knygos „Moral Blindness: the Loss of Sensivity in Liquid Modernity“ („Moralinis aklumas: jautrumo praradimas likvidžioje modernybėje“) leidimą turkų kalba. Pirmasis leidimas pasirodė dar 2015-aisiais, knygos vertėjas Akın Emre Pilgir. Anglų kalba parašyta ir 2013 m. Didžiojoje Britanijoje išleista "Moral Blindness: The Loss of Sensitivity in Liquid Modernity" išversta į italų, ispanų, turkų, portugalų, korėjiečių, Brazilijos portugalų, rusų ir ukrainiečių kalbas.
Kas Lietuvai naudingiau – Europos Sąjungos plėtra ar aiškus jos ribų fiksavimas bei gilesnė jau priimtųjų naujų narių integracija? Sunku vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą. Svarbu ir viena, ir kita. Šių klausimų svarstymas reikalauja aiškaus apsibrėžimo, todėl siūlau kalbėti in medias res, t.y. ne nuo pradžios ir ne apie viską, o maždaug nuo istorijos vidurio, vėliau sugrįžtant ir prie kitų klausimų.(Tęsti...)
The Polish-British sociologist Zygmunt Bauman has developed the theory of the adiaphorization of consciousness. He says that during times of upheaval and at critical historical junctures or intense social change, people lose some of their sensitivity and refuse to apply an ethical perspective to other people. (Tęsti...)
Russia has recently lost one of her towering personalities in the fields of political dissent, human rights defence, political memory, social criticism and humanities. Professor Yuri Nikolayevich Afanasiev (1934–2015) was a prominent historian and democratic activist. The founder of the Russian State University for the Humanities, Professor Afanasiev appears to have been the voice of humanism, conscience and liberty in Russia and beyond. (Tęsti...)