VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras 2020 rugsėjo 21-ąją kviečia dalyvauti trečiojoje Leonido Donskio atminimui skirtoje konferencijoje, kuri šiemet skirta pasaulį pakeitusiai pandemijai ir jos poveikiui globaliai psichinei sveikatai. Pusės dienos trukmės konferenciją lydės Naujų idėjų kamerinio koncerto NICO koncertas. Konferencijos programa ir registracija: https://www.sakharovcenter-vdu.eu/events/third-leonidas-donskis-memorial-conference/ (Tęsti...)
Jeigu mes kalbame apie tokį ateities projektą kaip globalinis pilietis, tai turime suprasti, kad jis turi būti atsakingas už savo visuomenę, savo šalį ir už visą žmoniją. Norint to pasiekti mokykla ir universitetas yra absoliučiai reikalinga ir atraminė vieta. (Tęsti...)
Su diktatūromis yra išties sunku, todėl, kad bet kuri metodika, kiekvienas pasirinktas kelias yra labai ribotas ir turi minusų. Galima mėginti deligitimuoti ir diskredituoti režimą, tačiau jei režimas į tai nereguoja, be to, nėra susaistytais tvirtais ekonominiais saitais, tokia taktika gali neveikti. Baltarusija yra glaudžiai susijusi su Rusijos ekonomine erdve, ir bet kuris ES ekonominis embargas, apribojimai ar sankcijos nors yra skausmingos, bet, deja, nėra lemtingos. (Tęsti...)
Atminties politika nėra išeitis iš modernybės pagimdytų netikrumo formų ir skausmingų dilemų. Ji veikia kaip vaistas nuo užmaršties ir nejautrumo tik tol, kol tarnauja kaip protestuojančios minties struktūra. Sukonstruota atminties politika prasideda kaip privalomas savęs suvokimo būdas; nenuostabu tad, kad ji gali virsti pavojingu užsifiksavimu ties pasirinktais įvykiais ir istoriniais asmenimis, kuris baigtųsi visišku paneigimu tų žmonių ir grupių, kurios prisimena kitaip. (Tęsti...)
Leonidas Donskis (2015) "Idėją „gyvenimas nevertas gyvenimo“, arba nevertingo gyvenimo koncepciją, naciai taikė žydams, čigonams, homoseksualams, psichikos ligoniams. Ir iš tikrųjų, deja, ši koncepcija yra gyva. (Tęsti...)
Leonidas Donskis "Mūsų laisvė šiandien lokalizuota vartojimo ir atsinaujinimo srityje, tik ji prarado ryšį su svarbiausiu dalyku – tikėjimu, kad pasaulyje gali ką nors pakeisti.Tuo tikėjo visi garsieji modernybės pranašai, teoretikai, ideologai ir rašytojai. Šiandien visos didžiosios utopijos išgaravo. (Tęsti...)
"Yra tam tikrų dramų, po jų eina tam tikri pasirinkimai, galų gale baigiasi tuo, kad žmonių poreikiai pradedami laikyti kone likimu. Taip, šiandien mes vartojame ir keliaujame daug daugiau. Tačiau ir anksčiau žmonės gyveno, nors nuvykti iš Palangos į Vilnių jiems jau buvo įvykis. Šiandien mes gyvename laikotarpiu, kada per vieną dieną galima pakeliauti po Europą, po pasaulį. Žmonės susitaiko su tuo, prisitaiko ir, ko gero, pagalvotų, kad epocha baigėsi arba įvyko kažkokia nelaimė, jeigu būtų kitaip. (Tęsti...)
VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centras skelbia trečiosios Leonido Donskio atminimui skirtos konferencijos temą - 2020 m. rugsėjo 21-ąją rengiama konferecija pavadinta "Difficult Dilemma’s – The Role of Museums and Public Space in Remembering the Past". Sekite tolesnę informaciją čia.
"Nelaimės valandą atgyja mūsų naratyvinės galios – mes išpasakojame vieni kitiems ne tik savo skausmą, bet ir mirusiųjų gyvenimą, tuo pratęsdami juos. Tai mes žinome nuo Giovanni Boccaccio „Dekamerono“ laikų – Europa nebūtų išgyvenusi ir dabar negalėtų egzistuoti po visko, ką ji patyrė, jei ne mūsų naratyvinės galios." (Leonidas Donskis, 2015) (Tęsti...)
Kodėl būtent „Mažosios Europos pokalbiai“? Tokį klausimą uždavė bičiulis, kai papasakojau jam apie radijo laidos, kuri neseniai debiutavo „LRT Klasika“ eteryje, koncepciją. Prisimenu, kad tą dieną, kai naujasis šios radijo stoties vadovas Julijus Grickevičius per susitikimą pasiūlė apgalvoti autorinės laidos idėją, grįžęs namo ilgai stovėjau priešais knygų lentyną ieškodamas, už ko gi užsikabinti, kuri knygos nugarėlė prabils ir mestelės kokią idėją. (Skaityti daugiau...)
Lietuvai minint nepriklausomybės atkūrimo jubiliejų, naujienų portalui „Delfi“ paskelbus 30-mečio asmenybes, filosofas Leonidas Donskis paminėtas pirmajame dešimtuke, šeštojoje pozicijoje po V. Landsbergio, V. Adamkaus, A. Brazausko, D. Grybauskaitės ir A. Sabonio.
„Delfi“ užsakymu žurnalas „Reitingai“ išsiuntė daugiau nei 1000 anketų politikams, valstybės tarnautojams, verslininkams, žurnalistams ir paprašė iš 300 asmenybių sąrašo išrinkti trisdešimt reikšmingiausių 1990–2020 m. asmenybių, kurios turėjo didžiausios teigiamos įtakos Lietuvos pažangai ir raidai per pastaruosius 30 metų. (Skaityti daugiau...)
Sankt-Peterburgo Ivano Limbacho leidykla išleido ir rusakalbei auditorijai pristatė abi Leonido Donskio ir Zygmunto Baumano drauge parašytas knygas: "Moralinį aklumą" ("Моральная слепота: утрата чувствительности в эпоху текучей современности") bei "Takųjį blogį" ("Текучее зло: жизнь в мире, где нет альтернатив"). Iš anglų į rusų kalbą knygas išvertė A. I. Samarina. Ivano Limbacho leidykla taip pat yra išleidusi dar dvi L. Donskio knygas: aforizmų rinktinę „Mažasis patirties žemėlapis“ bei kartu su Tomu Venclovu parašytas „Optimizmo paieškas pesimizmo amžiuje“. (Tęsti...)
Puikus pavyzdys, kaip Leonido Donskio idėjos, pasklidusios po įvairias šalis, padeda analizuoti šiandienos pasaulio problemas. Po smurto protrūkio Meksikoje viešasis komentatorius Jose Zenteno paaiškinimo ieško L. Donskio ir Z. Baumano knygoje "Takusis blogis" (įrašas ispanų kalba čia, pakankamai kokybiškas vertimas į anglų kalba su Google Translate). Dar viena situacijos Meksikoje analizė, pasitelkiant L. Donskio ir Z. Baumano idėjas.
"Aš susimąstau apie tuos, kurie myli Lietuvą nesitikėdami iš jos jokio atsako. Gal tai ir yra vienintelė kilni ir tikra meilė? Juk negalima mylėti savo motinos, žmonos arba draugų dėl to, kad slapta tikiesi jog tavojo jausmo (ar veikiau jo raiškos) intensyvumas bus tiesiogiai proporcingas atsakui. Žinoma, tai – vulgaru ir kvaila. Iš tikrųjų mes mylime tai, ko negalime racionaliai paaiškinti, bet be ko nesurenkame savo asmens ir tapatybės į rišlią visumą. Mylime tai, ką galime ir bijome prarasti ir kas be mūsų prarastų savo egzistenciją. Mes negalime mylėti to, kas egzistuoja ir egzistuos be mūsų. Myli tada, kai širdies logika tau kužda, jog tai vienintelis būdas surinkti savo asmenį ir sukurti prasmingą egzistenciją." (Leonidas Donskis, "Meilė be atsako", 2007) (Tęsti...)
Iš visų Lietuvos filosofų geriausiai pažįstu Vosylių Sezemaną, Arvydą Šliogerį ir Leonidą Donskį. Pastarojo dėka susipažinau su Sezemanu, kuriam pagarbą atidaviau išversdamas porą jo svarbiausiųjų veikalų į anglų kalbą. Kritišką pagarbą Šliogeriui išreiškiau savo straipsniu „Ar nargliuos šiąnakt gaspundai?“ (Darbai ir dienos, 2013, t. 59). O šiuo straipsniu reiškiu pagarbą Leonidui Donskiui, kurį visą laiką laikiau savo artimu draugu. Mudu sieja įsitikinimas, jog be subjekto nėra objekto ir kad gyviausias pasakojimas apie ką nors apima ir pasakojimą apie tai, ką tas dalykas reiškia tau. Tai yra tam tikras subjekto pranašumas objekto atžvilgiu. (Tęsti...)
Vasario 2 d. Vytauto Didžiojo universiteto Didžiojoje auloje Sugiharos fondas „Diplomatai už gyvybę“ paskelbė 2019 metų Tolerancijos žmogų ir įteikė Leonido Donskio premiją. Ji atiteko kino kritikui, kultūrinės spaudos autoriui ir redaktoriui Linui Vildžiūnui. 2019 m. Tolerancijos žmogumi išrinktas visuomenininkas, žurnalistas, kraštotyrininkas Eugenijus Bunka. (Tęsti...)
Sausio 17-ąją, prieš atidarydamas Vytauto Didžiojo universitete Kaune surengtą konferenciją „Gerovės valstybės kontūrai Lietuvai“, Leonido Donskio kabinete apsilankė LR Prezidentas Gitanas Nausėda. „Brangus Leonidai, net ir būdamas toli nuo mūsų, darai įtaką Lietuvos gyvenimui. Mums Tavęs labai trūksta!“, - tokį įrašą kabineto svečių knygoje paliko Prezidentas. (Tęsti...)
"Žmonės keičiasi. Jie turi galios ir valios ne tik perrašyti savo biografijas, klastoti jas ir mėginti nugyventi svetimą gyvenimą, bet kartais ir ryžtingai atsikratyti baimės ir tapti žmonėmis sau ir kitiems. O ypač žmonės keičiasi, kai juos kas nors sukrečia. Sukrečia mus ištikusi liga, baimė, meilė, mirtis. Sukrečia ir laisvė, ypač kai ji ateina be ilgų uvertiūrų – staiga. (Tęsti...)
Šiandien Lietuvą apskriejo liūdna žinia apie filosofo Arvydo Šliogerio mintį. Leonidas Donskis visuomet itin vertino A. Šliogerį ir jo mintį, jam skyrė ne vieną savo tekstą, kvietėsi į savo laidas. Arvydo Šliogerio atminimui dalinamės 2015-aisiais rašytu Leonido Donskio tekstu "Arvydo Šliogerio tyla" bei laidomis "Be pykčio", kuriose, Leonido Donskio pašnekovas buvo Arvydas Šliogeris. (Tęsti...)
"Yra daug žmonių, kuriems vis dar atrodo, kad žmogaus teisės yra vakariečių pramanas. Noriu jiems pasakyti, kad didžiausias vaidmuo ginant žmogaus teises atiteko rusų ir kinų disidentams. Sąvoka „laisvės meilė“ („svobodoliubije“) atsirado būtent Rusijoje. Tiesa, dar A. Puškino laikais. Nepaisant komplikuotos politinės istorijos, Rusijos nuopelnai Europos kultūrai yra didžiuliai. Ši šalis davė tiek daug disidentų ir žmogaus teisių gynėjų. Net nuostabu, kad po Boriso Jelcino epochos Vladimiro Putino Rusija pradėjo menkinti disidentus vietoje to, kad jais būtų didžiuojamasi. Bet juk būtent Rusija pasauliui davė Sacharovą, Bukovskį, Kovaliovą, Solženyciną..." (Leonido Donskio interviu, 2015) (Tęsti...)