LT | EN
LEONIDAS DONSKIS

Publikacijos

L. Donskio blogas. Pasaulį pakeitusi diena

L. Donskio blogas. Pasaulį pakeitusi diena

Kovo 07, 2012

Kovo 11-oji tapo Lietuvos didžiuoju egzaminu – ir sau, ir pasauliui. Nepriklausomybės ir laisvės vardan lietuviai ryžosi atsisakyti to aiškumo ir saugumo minimumo, kurį garantavo krizę patyręs, bet, atrodė, dar gyvas ir nežinia kuria kryptimi evoliucionuoti galėjęs sovietinis režimas. Ką lietuviai buvo pasiruošę daryti su nepriklausomybe ir laisve, kurių lengvumu ir atėjimu be aukų ir kančių niekas širdyje netikėjo, tėra tik viena istorijos pusė. (Tęsti...)

Donskis: Briuselis, kovo 1 diena

Donskis: Briuselis, kovo 1 diena

Kovo 01, 2012

Slogu suvokti, kad laisvės neteko žmogus, kurį tu ką tik matei, kuris ką tik stovėjo prieš tave ir net buvo įsitikinęs, kad ryšys su tavimi apsaugos jį nuo prievartos ir smurto. (Tęsti...)

Donskis: Briuselis, vasario 28 diena

Donskis: Briuselis, vasario 28 diena

Vasario 28, 2012

Europos Parlamento Žmogaus teisių pakomitetyje prasideda neeiliniai Rusijos žmogaus teisių klausymai. Neeiliniai, nes tuoj pat, kovo 4 d. įvyks Rusijos prezidento rinkimai. Niekas jau dabar neabejoja, kad: (1) jie bus suklastoti; (2) juose laimės dabartinis šalies premjeras ir dukart buvęs prezidentas Vladimiras Putinas; (3) vyks didžiuliai protestai Maskvoje ir Sankt Peterburge, kuriuos malšinti bus pasitelktos didelės saugumo ir kitų jėgos struktūrų pajėgos, ir kurie neabejotinai prives iki smurto ir teroro veiksmų, kurių griebsis Arabų šalių pavasario scenarijaus įbaugintas Kremlius. (Tęsti...)

The New Class of Political Entertainers

The New Class of Political Entertainers

Vasario 14, 2012

Leonidas Donskis Dystopian literature depicted the nightmares of the twentieth century. Yevgeny Zamyatin’s We, Aldous Huxley’s Brave New World, George Orwell’s 1984, and Arthur Koestler’s Darkness at Noon (albeit the latter qualifies for the club of the novels of warning to a lesser extent) anticipated those simulations of reality, or fabrications of consciousness, that were, and continue to be, deeply and strikingly characteristic of the modern mass-media world. (Tęsti...)

L.Donskis. Kaip „Anties“ pokštas pakeitė pasaulį

L.Donskis. Kaip „Anties“ pokštas pakeitė pasaulį

Vasario 14, 2012

Esu rašęs, kad grupė „Antis“ yra ypatinga tuo, kad ji leidžia kone tobulai atpažinti kartą ir laikotarpį – iš savosios kartos bei laikotarpio pokštų, svajonių ir žaismingo reagavimo į, atrodytų, įcementuotą mumyse istoriją ir nepajudinamą jos logiką gimė monstrus sugriovęs juokas ir grimasa. (Tęsti...)

L. Donskio blogas. Naujasis įspėjimo romanas

L. Donskio blogas. Naujasis įspėjimo romanas

Vasario 09, 2012

Michelio Houellebecqo romanas Salos galimybė yra XXI amžiaus pradžios įspėjimo romanas. Šiuo terminu galima nusakyti literatūros kūrinius (iš esmės – distopijas), priėmusius utopijų pasakojimus, temas ir siužetus, tik logiškai išplėtojusius juos ad finem ir parodžiusius, kuo baigiasi įgyvendintos utopijos. Kad utopijos įgyvendinamos, puikiai suprato Nikolajus Berdiajevas, kurio žodžiai apie tai, kad atėjo laikas ne svajoti apie utopijas, o apsaugoti žmoniją nuo jų įgyvendinimo, tapo Aldouso Huxley’o distopijos Šaunusis naujasis pasaulis epigrafu. (Tęsti...)

Individuals by default

Individuals by default

Vasario 08, 2012

By Leonidas Donskis My Finnish friend, a philosophy professor from Helsinki, once told me that Estonia for some of his colleagues is an example of the worst nightmare of libertarian politics. Such a remark, if publicized, would have dealt a blow to a sweet dream of Lithuanians to stand in the Estonians’ shoes enjoying Finland in the vicinity and celebrating 70 kilometers away from something radically different than postcommunist traumas and painful dilemmas. The dream was broken by my colleague like a house of cards. (Tęsti...)

Donskis: Briuselis, sausio 30 diena

Donskis: Briuselis, sausio 30 diena

Sausio 30, 2012

Europos Parlamente vyksta tarpparlamentinės asamblėjos Euronest posėdis. Po olando eksperto pranešimo apie demokratijos būklę Rytų partnerystės programos šalyse (Armėnijoje, Azerbaidžane, Gruzijoje, Ukrainoje ir Moldovoje) tiesiog puikų klausimą kolegoms užduoda profesorius Vytautas Landsbergis: „Ar demokratija šiose šalyse jau tapo vertybe per se, savaime vertinamu ir siekiamu dalyku, ar viso labo tik būdu priartėti prie ES ir su laiku atsidurti joje?“ (Tęsti...)

Aukštojo mokslo reformos fiasko

Aukštojo mokslo reformos fiasko

Sausio 28, 2012

Lietuvos aukštojo mokslo reforma patyrė fiasko. Konstitucinis Teismas, konstatavęs, kad reformos autoriai prasilenkė su Lietuvos Respublikos Konstitucija ir kad jų veiksmai de facto sunaikinant universitetų autonomiją buvo neteisėti, iš šios reformos pašalino legitimumą. Labiau diskredituoti reformos ir jos autorių neįmanoma. (Tęsti...)

Where does memory live?

Where does memory live?

Sausio 25, 2012

By Leonidas Donskis Once I became witness to a stunning dialogue between a celebrity jazz musician and the audience. It happened on October 22, 2006 during the show of Arturo Sandoval, a Cuban-born American jazz trumpeter, in the Kaunas Jazz festival, Lithuania. A most revealing dialogue occurred after a couple of opening pieces which proved Sandoval one of the greatest jazz trumpeters of our time. (Tęsti...)

L. Donskio blogas. Antieuropietiško Internacionalo pradžia?

L. Donskio blogas. Antieuropietiško Internacionalo pradžia?

Sausio 23, 2012

Sausio 18 d. dar kartą turėjau progos išvysti ir išgirsti Vengrijos premjerą Viktorą Orbáną. Po praėjusio jo vizito, kai Vengrija pirmininkavo Europos Tarybai, man liko gan slogus įspūdis – žinojau, kad Orbánas yra buvęs liberalas, aktyviai bendradarbiavęs su Europos liberalų, demokratų ir reformų partija (ELDR), vienijančia ne tik ES narių, bet ir kitų Europos šalių liberalus (įskantant Rusijos Jabloko), ir laikytas kylančia europinio liberalizmo žvaigžde. Lygiai kaip ir jo partija Fidesz buvo laikoma Europos liberalų sąjungininke ir neabejotinai liberalia politine partija. (Tęsti...)

Liquid Totalitarianism

Liquid Totalitarianism

Sausio 18, 2012

Leonidas Donskis The term “soft totalitarianism” is on the lips of many commentators. They imply that the European Union is not a democracy, but, instead, is a technocracy which walks in disguise as a democracy. (Tęsti...)

L. Donskio blogas. Kur gyvena atmintis?

L. Donskio blogas. Kur gyvena atmintis?

Sausio 05, 2012

Kartą man teko tapti stulbinančio dialogo tarp džiazo muzikanto ir publikos liudininku. Tai įvyko 2006 m. spalio 22 d. Kuboje gimusio JAV džiazo trimitininko virtuozo Arturo Sandovalio koncerte Kaunas Jazz festivalio metu. Daug ką atvėręs dialogas įvyko po kelių muzikinių kompozicijų, po kurių nebeliko abejonių, kad mes girdime vieną iš didžiausių mūsų laikų trimitininkų, tokią pačią džiazo trimito legendą kaip Sandovalio kūrybos didysis partneris Dizzy Gillespie. (Tęsti...)

Donskis: Briuselis, gruodžio 31 diena

Donskis: Briuselis, gruodžio 31 diena

Gruodžio 31, 2011

Paskutinę metų dieną susimąstau apie du žmones, kuriuos pavadinčiau didžiausiu prabėgusių metų savo atradimu. Du politikos atradimai. Dvi patirtys. Dvi trumpos interpretacijos. (Tęsti...)

L. Donskio blogas. Europos saulėlydis ir moralinės panikos industrija

L. Donskio blogas. Europos saulėlydis ir moralinės panikos industrija

Gruodžio 27, 2011

ES išgyvena likimo krizę, kuria mums vis dar sunku patikėti. Europa paprastai žlugdavo per marus ir karus, bet šį kartą jos likimą banaliai ir iki absurdo proziškai lemia ne istorinės figūros, savo laikotarpio dvasią įkūnijantys politikai, politinio teatro ir retorikos meistrai, diplomatai ar generolai, o tylūs, ne rinkti, o pasirinkti – dėl savo tiesiog tobulo panašumo į visus kitus eilinius mirtinguosius – biurokratai ir politikos bei rinkos technokratai. Tai Maxo Weberio plunksnos vertas siužetas – jo aprašytas racionalios modernybės Geležinis Narvas ir jame vykstantis techninis ginčas. Klausimas lieka tik vienas: kaip nesukelti panikos rinkoje, kaip nusiųsti teisingus signalus investuotojams ir biržoms. (Tęsti...)

A Crisis of Liberalism?

A Crisis of Liberalism?

Gruodžio 25, 2011

The political matrix of Central and Eastern Europe opening up the political space for a bipartisan system with no authentic niche left for the liberals, allowed some catch-it-all or pocket parties set up by the new tycoons and those seeking political revenge to pass for liberal forces — and this was the real tragedy. (Tęsti...)

A new technocratic revolution or the end of modern nations?

A new technocratic revolution or the end of modern nations?

Gruodžio 15, 2011

By Leonidas Donskis We live in a time of obsession with power. As Zygmunt Bauman wittily noticed, the old formula of politics as a carrots-and-sticks strategy still holds, yet we, having seen in the twentieth century the worst nightmares of sticks, are likely to experience the domination of carrots nowadays. (Tęsti...)

Donskis: Strasbūras, gruodžio 13 diena, 9 val.

Donskis: Strasbūras, gruodžio 13 diena, 9 val.

Gruodžio 13, 2011

Visi keikia Didžiąją Britaniją. Dar man nespėjus įlipti į specialųjį traukinį Briuselio Midi stotyje Žmogaus teisių pakomitečio sekretorius Geoffrey Harrisas, išvykstantis dirbti į Vašingtoną, man šnipšteli, kad Davidas Cameronas sujaukė gyvenimą visai mąstančiai Britanijos daliai. Jis priklauso nedidelei ir trapiai mažumai britų politikų, kurie yra suvienytos ir integruotos Europos entuziastai – kaip ir federalistas Andrew Duffas bei dar keletas libdemų, kuriems šiuo metu nelengva reaguoti į kolegų ironiškas ir piktas replikas torių ir Camerono atžvilgiu. (Tęsti...)

Donskis: Briuselis, gruodžio 1 diena, 12 val.

Donskis: Briuselis, gruodžio 1 diena, 12 val.

Gruodžio 01, 2011

Šiandien balsuojame dėl Teisės reikalų komiteto (JURI) išvados neginti EP nario Viktoro Uspaskicho neliečiamybės. Kaip žinia, liberalų frakcijos ALDE remiamas Uspaskichas buvo pateikęs prašymą peržiūrėti anksčiau padarytą sprendimą motyvuodamas tuo, kad turi naujų duomenų apie jo politinį persekiojimą. Įrodymai – WikiLeaks medžiaga apie buvusio premjero Gedimino Kirkilo pokalbius su JAV diplomatais ir Lietuvos Prezidento Valdo Adamkaus memuarų knyga. Abiejuose šaltiniuose teigiama, jog Uspaskicho problemą reikia spręsti – kitaip tariant, kaip nors pašalinti jį iš politikos. (Tęsti...)

L. Donskio blogas. Blogis gyvena kitur

L. Donskio blogas. Blogis gyvena kitur

Lapkričio 23, 2011

Blogis gyvena kitur. Jo nėra mumyse. Jis slypi tam tikrose pasaulio vietose, fiksuotose teritorijose, kurios yra mums priešiškos arba kuriose vyksta visai žmonijai pavojingi dalykai. Ši naivi iliuzija ir saviapgaulės forma yra išplitusi šiandien pasaulyje ne mažiau nei prieš du ar tris šimtus metų. Blogį vaizduoti kaip objektyviai egzistuojančią jėgą ilgai skatino religiniai siužetai ir blogio mitologijos. Bet ir šiandien mes atsisakome blogio ieškoti savyje. Kodėl? Todėl, kad tai nepakeliamai sunku ir visiškai apverčia paprasto žmogaus kasdienę gyvenimo logiką. (Tęsti...)LEONIDO DONSKIO KADENCIJA EUROPOS PARLAMENTE
(2009-2014)