LT | EN
LEONIDAS DONSKIS

#13dienostekstas. Leonidas Donskis apie laimėtą karą

Vasario 13, 2022

Leonidas Donskis (2015): "Būta stebuklų mūsų šalies istorijoje – 1918 m. vasario 16-oji, 1990 m. kovo 11-oji, o vėliau – 2003–2004 metai, kurie pakeitė visą mūsų istoriją. Atsilaikymas hibridiniame kare buvo vienas iš stebuklų.

Mes laukiame karo. O jis jau laimėtas. Lietuvos ir Baltijos valstybių likimas šiandien kaip niekada persipynęs su Vakarų pasaulio likimu. Jei šiandien Rusija drįstų pulti Baltijos valstybes, o NATO ir JAV nieko nedarytų, tik reikštų ypatingą susirūpinimą, abu šie pasaulio politikos ir tarptautinių santykių subjektai – NATO ir JAV – galėtų atsisveikinti ne tik su savo lyderyste, bet ir su pačiu savo dalyvavimu pasaulinėje istorijoje.

Tad Rusijos viltims apie Graikijos ar Vengrijos mėginimą pas save vilkinti NATO 5-ojo straipsnio patvirtinimą užpuolus NATO valstybę nelemta išsipildyti – JAV traktuos Baltijos valstybių užpuolimą kaip savo pačių užpuolimą ir kaip karo paskelbimą sau. Nes NATO pašėlusiai reikalinga ateityje – ne tiek dėl akyse silpstančios Rusijos, kiek dėl Kinijos galimų iššūkių pasaulinei saugumo ir tarptautinių santykių sistemai.

Mes laukiame karo. O jis ims ir neateis – it Konstantino Kavafio barbarai, kurių laukiama nesulaukiama Romoje.

Visi paniūra ir nuliūsta, nes reikia sunkiai dirbti, leisti įstatymus ir toliau kantriai kurti šalį – o jei būtų barbarai atėję, tai būtų buvus vis tik išeitis.

Liūdnai linksma naujiena – Lietuva bus ir klestės, tik reikės sunkiai ir kantriai dirbti. Ne tik įsisavinant ES paramą, bet ir teikiant ją silpnesniems. Ne tik vartojant NATO teikiamą saugumą mums, bet ir apsaugant kitus partnerius.

Ne tik nuolat skalambijant varpais apie NATO ir ES solidarumą su mumis Rusijos avantiūrų ir šantažo akivaizdoje, bet ir patiems solidariai sprendžiant vokiečių ir kitų strateginių partnerių problemas – o jos jau nustojo buvusios pavienių valstybių problemos. Jos – mūsų visų.

Tad nelaukime karo. Baikime tą neurolingvistinį savęs programavimą. Kalbėkime apie gynybą, kūrybą, patriotizmą ir atvirą Lietuvą, kuri bus gyvybinis ne tik mūsų pačių, bet ir visos ES ir NATO interesas. Nustokime pelnytis iš savos ir svetimos baimės. Ruoškimės tam, kad bus daug sunkių problemų, kurias reikės spręsti, užuot giedojus laidotuvių giesmę sau ir Europai."

Rubrika #13dienostekstas kiekvieno mėnesio 13 dieną siūlo prisiminti Leonido Donskio tekstus ir mintis bei jų pagrindu tęsti diskusiją šiandienos aktualijų kontekste. Tekstus pristato apžvalgininkas, filosofas Paulius Gritėnas.LEONIDO DONSKIO KADENCIJA EUROPOS PARLAMENTE
(2009-2014)